Monday, April 16, 2012

Annapurna circuit

Hello there, i was wondering if someone could let me know how much it costs to stay at the tea houses each night, and do they sell food/water. i was wanting to go without a guide so i was wondering if you can spend money what is an ideal daily budget??





thank you very much indeed in advance



Annapurna circuit


hey dude its depends on when you are going .. but nepali style it liek you gotta learn to bargain in any way..



so i think every day you take a minimun like rs:150 for the rooom i am nepali for me it was easy i even go it for 75 rs in Annapurna base camp for 2 people .. it was off season though the room is not so costly you can manage to get it like on 150-200 dont pay more than that i guess.. so the expenisve thing is hot water and a food.. its little expenisive if you take a typical nepali alcohol in some small palces tht would be sooo good and try looking for thugba and chang.. cause they are nepali beers one is a hot beer and teh other one is cold its so cheap and good if you spend more in soem other expenisive beer you will surely gonna get ripped off cause its very expenisve its better trying soem typical local food... which may be around liek 60 nepali rupees.. and the food you eat just dotn forget to take lots of chocolates with you when climbing cause it takes loads and loads of money ... over there in the circuit.. and if you take all of these then you will be spenindign liek 600 nepali rupess per day or may be lot more cheaper than that....best reagrds dude have nice holiday



Annapurna circuit


When we went a couple of years ago, we spent about 1500 rupees a day for 2 people. That covered the hotel and 3 meals a day. We often had daal bhat (standard Nepali dish with rice, lentils, and usually vegetables) at least once a day. Other dishes tend to cost more and may not fill you up after a long day of trekking.





Bottled water (and beer, Coke, chocolate bars, etc.) is relatively expensive, so would add a lot to your costs (and create a disposal issues). We brought our own water treatment and purified water as we went.





Note that these are average prices; costs for everything were lower at the start and end of the trek, and higher toward the middle.





I%26#39;m not sure if the maoists are still collecting their %26#39;tourist tax%26#39;, but they were charging 100 rupees per person per day when we went.


  • revlon
  • No comments:

    Post a Comment